Przedstawicieli jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Ostatnio firmy mają zwiększające się problemy z zatrudnieniem dobrych ludzi do pracy, obecnie taki problem ma około 45 procent wszystkich firm. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja będzie miała miejsce w wielu państwach, a Polska znajduje się znacznie powyżej średniej w tym zestawieniu. Będzie to skutkiem paru różnych przyczyn i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy cieszą się sami pracownicy.
Opisywane problemy z zatrudnieniem mają obecnie przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale też specjalistów i inżynierów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, jakie stawiają wśród poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu rodzi spore problemy, to w praktyce w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od paru lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak niezwykle duża i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadają usługowej i gastronomicznej branży – różnorakie hotele oraz restauracje również nie mają łatwo jeśli planują znaleźć profesjonalne osoby na różne stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często można zauważyć w dużej ilości branż bardzo dużą rywalizację o pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą zdobyć nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi przede wszystkim będą podwyżki pensji.