Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie miesiące to coraz lepsza sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich ludzi.

Z całą pewnością sytuacja tego typu występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Jednak dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja jest korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla naszej gospodarki, którą będzie rozruszał wzrost pensji. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają pozapłacowe dodatki, którymi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku liczba ludzi nie mających stałego zatrudnienia może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny rozwój i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Tego typu hasła usłyszeć już można od dziewiętnastego wieku, a nadal pomimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie powodują wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą we własny rozwój i nie bać się zmian.