Jakich pracowników najbardziej brakuje na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnim czasie firmy zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem pewnych pracowników, aktualnie jest to blisko 45 procent firm. Jak się okazuje, taka tendencja występuje dużej ilości gospodarek, a Polska jest sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to efektem kilku różnych przyczyn i z całą pewnością z takich okoliczności są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, jak również specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, które stawiają pośród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda zatrudnienie dobrej osoby do działu IT nadal rodzi spore problemy, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak bardzo szeroka i obejmuje dużo zawodów. Przede wszystkim szukani są mechanicy, elektrycy i monterzy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz operatorzy wózków widłowych. W każdej z tych branż coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju hotele i knajpy również łatwo mieć nie będą jeżeli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie zauważyć można w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrego pracownika. Firmy jakie chcą zdobyć nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki wynagrodzeń.