Czemu coaching nie jest lekiem na wszystkie problemy.

Coaching jest ogromnie popularnym wśród wielu osób określeniem. W praktyce jest to pomaganie innym ludziom w tym, żeby mogli jeszcze lepiej funkcjonować i wspinali się na wyżyny możliwości i umiejętności. Coaching związany jest nierozerwalnie z trenerem osobistym, rolą którego będzie pomaganie takiej osobie w próbie osiągnięcia celów, które zostaną zaplanowane.

W ciągu ostatnich lat wokół coachingu pojawiło się wiele mitów, wynikające z rozmaitych powodów. Część osób widzi w tym lek na wszystkie kłopoty w zawodowym i osobistym życiu, z kolei inni kierują się modą, nie zawsze będąc świadomymi, na czym polega coaching. Ostatecznie doprowadzić to wszystko może do niekoniecznie realnych celów, a potem niezbyt miłych rozczarowań.

Wielokrotnie problem na przykład stanowi twierdzenie, że jeżeli się już zatrudniło coacha, to doprowadzi on do pożądanej zmiany bez większych starań ze strony podopiecznego. A w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coach ma być osobą, jaka wskazuje kierunek i daje motywację do tego, żeby działać, lecz większość pracy i tak musi wykonać dana osoba.

Kolejnym problemem będzie postawa, że same sesje z coachem, jego doświadczenie i osobowość bardzo szybko dadzą efekty, niejednokrotnie stwierdzenie tego typu będzie się słyszało od kolegów albo przełożonych. A z reguły po paru sesjach wychodzi, że wszelkie zmiany wymagają jednak sporej determinacji i pracy własnej, i bardzo szybko będzie się pojawiało zniechęcenie oraz rozczarowanie.

Rzecz jasna wcale tak nie jest, że coaching będzie posiadał same ujemne strony i nigdy się nie sprawdzi, ponieważ tak czy inaczej jest to technika która się cechuje sporą efektywnością i skutecznością. Wymaga jednak należytego podejścia w zasadzie od początku, problemy bowiem często biorą się z zupełnego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Gdy ktoś świadomie się decyduje na jakiekolwiek zmiany w swoim życiu i będzie zdeterminowany, żeby to wykonać, to osoba coacha z pewnością mu w tym pomoże. Po pierwsze będzie on pokazywał ścieżkę, jaką należy iść, aby zaplanowane zmiany rzeczywiście poszły w dobrą stronę.